Weather Forces Baseball Championship Format Change

Thursday, May 21, 2009

DELAND, Fla. (May 21, 2009) - Two days of rain has forced a format change in the 2009 Atlantic Sun Baseball Championships. Unable to complete a six-team, double-elimination championship, the championship will begin with two single-elimination games, leading into a four-team, double-elimination championship.

 

The new championship will commence with the fourth-seeded Belmont Bruins facing the fifth-seeded Mercer Bears at 3:00 p.m. The Bears concluded their regular season by sweeping a three-game series with the Bruins in Nashville, Tenn., last weekend. The winner will face Jacksonville, the Championship's top seed at 9:30 a.m. on Friday.

 

Third-seeded Stetson will take on ETSU, the sixth seed, at 6:30 p.m. in the second of the single-elimination games. The Hatters took three from the Buccaneers at home earlier in the month, outscoring the Bucs, 36-11. Lipscomb, the defending champion, waits as the reward for the winning club at 1:00 p.m. on Friday.

 

Friday's play concludes with the two losing teams from the day's first two contests playing an elimination game at 4:30 p.m. The day's two winners will play at 8:00 p.m. with the victor earning a spot in the title game.

 

Please follow AtlanticSun.org for updates throughout the Championship.

 

Revised Schedule of Events

 

Thursday, May 21, 2009
Game 1: No. 4 Belmont vs No. 5 Mercer, 3:00 pm
                          Elimination Game
Game 2: No. 3 Stetson vs No. 6 ETSU, 6:30 pm
                           Elimination Game

 

Friday, May 22, 2009
Start of Double Elimination Bracket
Game 3: No. 1 Jacksonville vs Winner Game 1, 9:30 am
Game 4: No. 2 Lipscomb vs Winner Game 2, 1:00 pm
Game 5: Loser Game 3 vs Loser Game 4, 4:30 pm
Game 6: Winner Game 3 vs Winner Game 4, 8:00 pm

 

Saturday, May 23, 2009
Game 7: 11:00 am
Game 8: 2:30 pm

 

Sunday, May 24, 2009
Game 9: 1:00 pm - If Necessary

Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 2 of 10
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 4 of 10
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU Greensboro, N.C.
Oct 31, 7:00 p.m. University of North Carolina at Greensboro
WTEN ETSU
Nov 1, 7:00 p.m. University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro
VB University of Tennessee at Chattanooga Johnson City, Tenn.
Nov 1, 7:00 p.m. ETSU