Men's and women's tennis swing into action at the 2008 UNF Fall Invitational

Thursday, October 09, 2008

(October 9, 2008) - The ETSU men's and women's tennis teams will both compete in its fifth team fall tournament this weekend, as the Bucs travel to the UNF Fall Invitational.

 

The three-day event will take place at UNF Tennis Center in Jacksonville, Fla. Notable teams that are participating in the men's draw include conference rivals Belmont, Jacksonville and host North Florida as well as Auburn, Georgia Southern, Memphis, Troy. On the women's side noteworthy teams include Jacksonville, Stetson, Middle Tennessee, Samford, Troy and UAB.

 

The 2008 Fall Invitational will feature 32 total men's and women's singles and doubles flighted A/B/C/ draws. Attached above is a link to the UNF tournament central page. The tournament will consist of a double elimination format, with players dropping to the consolation bracket, after losing in a opening bracket match.

 

Below are the following draws for ETSU in the tournament.

 

Men's Singles

ETSU Grega Teraz v. SCSU Dmitry Lomakin (Bracket A)

ETSU Daniel Isaza v. Auburn Alex Stamchev (Bracket A)

ETSU Matej Zlatkovic v. Troy Benjamin Chomette (Bracket A)

ETSU Sergio Velez v. FAMU Paul Paige (Bracket B)

ETSU Robin Akser v. winner of SCSU Vickram Gautham/UNF Marcos Chiaretti (Bracket B)

 

Men's Doubles

ETSU Isaza/Velez v. winner of matchup between Auburn/UNF (Bracket A)

ETSU Akser/Teraz v. SCSU Dobrotka/Milijocevic (Bracket B)

 

Women's Singles

ETSU Paula Jamie v. SCSU Sarai Torres (Bracket A)

ETSU Tara Byrne v. winner of FIU Maria Spencely/MTSU Taylor Coffey (Bracket A)

ETSU Karina Kedzo v. Samford Jessica Diamond (Bracket B)

ETSU Andra Voinea v. B.C. Andrea Paez

ETSU  Vita Moskaliova  v. Troy Caroline Jouanin

 

Women's Doubles

ETSU Byrne/Kedzo v. UAB Cape/Strijker

ETSU Moskalivoa/Voinea v. GSU Knight/Maddox

 

For more information and complete Day One recaps please visit www.ETSUBUCS.com.

Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 20 ITA Ohio Valley Regionals
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU Greensboro, N.C.
Oct 31, 7:00 p.m. University of North Carolina at Greensboro
WTEN ETSU
Nov 1, 7:00 p.m. University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro