Southern Conference releases annual Academic Honor Roll

Friday, July 23, 2004

JOHNSON CITY, Tenn. (July 23, 2004) - 56 East Tennessee State University student-athletes were named to the 2003-04 Southern Conference Academic Honor Roll, released Thursday from the league offices in Spartanburg, S.C. Southern Conference athletic directors established the honor roll prior to the 1988-89 athletic year as a way to recognize the league's outstanding student-athletes. After 364 earned the honor the first year, the honor roll has increased in 11 of the 14 subsequent years. The academic honor roll consists of student-athletes who participated in varsity sports at member institutions and posted a 3.0 grade point average or higher while passing at least 24 hours in two semesters of classes or its equivalent for other academic calendars. The following Buccaneer student-athletes earned SoCon Academic Honor Roll accolades: Caleb Glafenhein, Baseball Josiah Glafenhein, Baseball Trevor Smith, Baseball Troy Moock, Baseball Sam Oatman, Men's Basketball Carla Akers, Women's Basketball Holly Moring, Women's Basketball Anna Marie Ricciardi, Women's Basketball Lauren Shade, Women's Basketball Brooke Wilhoit, Women's Basketball Jamal Magwood, Football Travis Williams, Football Vanessa Breeding, Women's Golf Kailey Brooks, Women's Golf Laura Diaz, Women's Golf Robin Downes, Women's Golf Kristen Fletcher, Women's Golf Erin Ashton, Women's Soccer Blair DeGraw, Women's Soccer Jennifer Fields, Women's Soccer Trista Haupt, Women's Soccer Lauren Kulish, Women's Soccer Meghan Morris, Women's Soccer Alexandra Schwark, Women's Soccer Julia Chance, Softball Sheryl Clark, Softball Rhea Holler, Softball Fernando Fiuri, Men's Tennis Diego Iglesias, Men's Tennis Federico Ochoa, Men's Tennis Alejandro Salazar, Men's Tennis Moises Serrano, Men's Tennis Jewel Aldea, Women's Tennis Tatiana Arriaran, Women's Tennis Gemma Halim, Women's Tennis Kaylin Chesney, Men's Track and Field Peter Dalton, Men's Track and Field Rhett Ezell, Men's Track and Field Joshua Gibson, Men's Track and Field David Haefner, Men's Track and Field Joshua Hicks, Men's Track and Field Patrick Loven, Men's Track and Field Jeremy Snoderly, Men's Track and Field Brad Yewer, Men's Track and Field Tiffany Collier, Women's Track and Field Jennifer Habbestad, Women's Track and Field Cheryl Mchone, Women's Track and Field Natasha Peyton, Women's Track and Field Kimberly Simmons, Women's Track and Field Caitlin St. Louis, Women's Track and Field Kristin Truman, Women's Track and Field Christine Ward, Women's Track and Field Jennifer Whittington, Women's Track and Field Lissa Allen, Volleyball Kristi Robinson, Volleyball Kate Steidle, Volleyball The full Southern Conference Academic Honor Roll list can be found at www.soconsports.com.
Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU Greensboro, N.C.
Oct 31, 7:00 p.m. University of North Carolina at Greensboro
WTEN ETSU
Nov 1, 7:00 p.m. University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro
VB University of Tennessee at Chattanooga Johnson City, Tenn.
Nov 1, 7:00 p.m. ETSU