Sprint squads dominate on final day of Highlander Invite

Saturday, April 27, 2013

ETSU nets 14 first-place finishes overall

RADFORD, Va. (April 27, 2013) – After sweeping the podium in each of the men’s and women’s long jump on Friday, the ETSU track & field teams switched gears and parlayed the success to the track on Saturday, highlighted by taking the top-three spots in both the men’s and women’s 100m dash, as well as in the women’s 200m dash, on an overall strong final day at the Highlander Invitational at Cupp Memorial Stadium on the Radford University campus.

Following relay events to start the day, the ETSU sprint squads got to work early, starting with the men’s 100m dash. The Buccaneers proceeded to dominate the event, led by the A-Sun leader in the 100m Ifrish Alberg (Paramaribo, Suriname) in first place with a time of 10.58, followed by Rashad Campbell (Henderson, N.C.) in second with a personal best 10.76 dash and Anthony Goins (Dandridge, Tenn.) rounding out the top three with a 10.81 time. The women followed with a podium sweep as well in the 100m, controlled by Emani Harrison (Columbia, S.C.) with an 11.92 first-place finish, Courtney Kinlaw (Myrtle Beach, S.C.) in second with a personal best 12.02 time and complete with a 12.23 mark from Keturah Williams (Alpharetta, Ga.).

The ladies carried the momentum into the 200m where they also secured the top-three finishes. Karissa Bertling (New Port Richey, Fla.) led the Lady Bucs in the event with 24.60 time, Harrison followed with a 24.86 dash en route to second place, while Kinlaw completed the sweep with a 25.19 mark. Bertling also took the top standing in the 400m where she registered a personal best time of 56.22.

Joining the above-mentioned student-athletes in first place in their events were 10 additional Bucs who also took home gold. A few of these winners turned in personal bests, including Ryan Jones (Apopka, Fla.) with a 1:51.35 time in the 800m, Trey Johnson (Meadowview, Va.) with a 54.75 mark in the 400mH, Jessica Palmer (Oak Ridge, Tenn.) with a run of 18:23.93 in the 5000m and Kristin Chapman (LaFollette, Tenn.) with a leap of 1.73m in the high jump.

ETSU will have the week off next week before traveling to Jacksonville, Fla. to compete in the 2013 Atlantic Sun Outdoor Championships May 10-11.

“We had a solid day with some improvements and strong competitive efforts,” said ETSU Director of Track & Field/Cross Country George Watts. “This was a nice tune-up for the conference championship in two weeks.” 

 

Notables:

Men

Ifrish Alberg – 100m – 10.58 – 1st place, 200m dash – 21.80 – 3rd place

Ryan Jones – 800m – 1:51.35 (PB) – 1st place

Trey Johnson – 400mH – 54.75 (PB) – 1st place

Anders Ludvigsen – 5000m - 14:57.93 – 1st place

Rashad Campbell – 100m – 10.76 (PB) – 2nd place, 200m – 21.51 (PB) – 2nd place

Adam Chase – 5000m - 15:04.11 (PB) – 2nd place

Graham Boone – triple jump – 14.13m – 2nd place

Anthony Goins – 100m – 10.81 – 3rd place

Sean Duffy – 5000m – 15:26.97 – 3rd place

Justin Haston – triple jump – 14.11m – 3rd place

 

Women

Emani Harrison – 100m – 11.92 – 1st place, 200m – 24.86 – 2nd place

Karissa Bertling – 200m – 24.60 – 1st place, 400m – 56.22 (PB) – 1st place

Jessica Palmer – 5000m – 18:23.93 (PB) – 1st place

Demeteria Edgecombe – 100mH – 13.79 – 1st place, 400mH – 1:06.84 – 2nd place

Nicole Alexander – 400mH – 1:03.74 – 1st place, 100mH – 14.56 (PB) – 2nd place

Kristin Chapman – high jump – 1.73m (PB) – 1st place

Kelly Monteleone – triple jump – 11.92m – 1st place

Courtney Kinlaw – 100m – 12.02 (CB) – 2nd place, 200m – 25.19 – 3rd place

Keturah Williams – 100m – 12.23 – 3rd place, 200m – 25.76 – 4th place

Katie Hirko – 800m – 2:15.83 (PB) – 3rd place

 

ETSU fans wanting to receive Buccaneer news, score updates, in-game promotions and much more sent to their mobile device can do so by signing up for “Buc Updates.” Click here to sign up today!

 

 

Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 20 ITA Ohio Valley Regionals
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU Greensboro, N.C.
Oct 31, 7:00 p.m. University of North Carolina at Greensboro
WTEN ETSU
Nov 1, 7:00 p.m. University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro