Stupak advances in main draw of ITA Southeast Regional Championships

Friday, October 13, 2006

 

CHAPEL HILL, N.C. (October 13, 2006) - ETSU newcomer Yevgeniya Stupak (Kyiv, Ukraine) advanced to the round of 32 in the main draw of the ITA Southeast Regional Championships hosted by the University of North Carolina.

 

Stupak defeated No. 70 Sara Anundsen of North Carolina, 3-6, 6-4, 6-1 in the round of 64 to advance to tomorrow's round of 32. She will square off against Liz Plotkin of Duke.

 

"This was just a great win for Yevgeniya today, she played really tough and this was the highlight of the day," said head coach Steve Brooks

 

Senior Masha Ilina (Kyiv, Ukraine) and sophomore Olya Batsula (Minsk, Belarus) both fell in the round of 64. Ilina fell to No. 35 Kim Coventry of Kentucky, 6-2, 6-1 while Batsula fell to No. 78 Ashlee Davis of Wake Forest, 6-3, 3-0 retiring with an injury.

 

"Olya has been struggling with a leg injury for the last few weeks and she re-injured it yesterday in doubles. She tried as hard as she could and gave it everything she had," added Brooks. "Masha had a really good tournament. She has been struggling this fall but came out here and had a couple of good wins and she really played well in this tournament.

 

In doubles action, Ilina and Stupak fell to the No. 1 Sara Anundsen and Jenna Long of North Carolina, 8-3.

 

"We were up 2-1 early in this match and I was really beginning to think we could do it, but before I knew it we weren't up anymore. I think this is the first time ETSU has ever played a team that has been ranked No. 1," said Brooks.

 

Action will continue tomorrow morning at the Cone-Kenfield Tennis Center with singles matches starting at 10:30. Stupak's match is set to begin at 11:00 a.m. To keep up with all the latest ETSU women's tennis action visit www.etsubucs.com.

Follow ETSU Athletics on Twitter Twitter and become a fan on Facebook Facebook.
WTEN ETSU
Oct 21 ITA Ohio Valley Regionals
MSOC ETSU 4 Lexington, Va.
Oct 21 VMI 0
VB The Citadel 0 Johnson City, Tenn.
Oct 21 ETSU 3
FB ETSU Kingsport, Tenn.
Oct 23, 6:00 p.m. Scrimmage at J. Fred Johnson Stadium
MSOC ETSU 0 Greenville, S.C.
Oct 24, 6:00 p.m. Furman 3
VB ETSU 2 Birmingham, Ala.
Oct 24, 6:00 p.m. Samford University 3
WGOLF Palmetto Intercollegiate Kiawah Island, S.C.
Oct 26 10th of 20
WSOC ETSU 2 Cullowhee, N.C.
Oct 26 Western Carolina 3
MSOC UNC Greensboro 1 OT
Oct 28 ETSU 0
MBB Blue/Gold Scrimmage Freedom Hall
Oct 30, 7:00 p.m. ETSU
MCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 2 of 10
WCC Southern Conference Championship Kernersville, N.C.
Oct 31 4 of 10
WTEN ETSU Knoxville, Tenn.
Oct 31 University of Tennessee Fall Invite
VB ETSU 0 Greensboro, N.C.
Oct 31 University of North Carolina at Greensboro 3
WTEN ETSU
Nov 1 University of Tennessee Fall Invite
WBB Milligan College Johnson City, Tenn.
Nov 1, 12:00 p.m. ETSU
FB ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 3:00 p.m. Homecoming scrimmage
WSOC ETSU Johnson City, Tenn.
Nov 1, 5:30 p.m. UNC Greensboro
VB University of Tennessee at Chattanooga Johnson City, Tenn.
Nov 1, 7:00 p.m. ETSU